Brúsenie
Po upevnení sádrokartónu skontrolujte kvalitu prevedenia. Skontrolujte spoje a následne sa môžete pustiť do malovania. Dbajte na to, aby boli spoje v rovnakej výške a sedeli s hranami sádrokartónu. Spoje jemne prebrúste, pracujte opatrne najmä ak robíte s elektrickou brúskou, nakoľko môžete sádrokartón poškodiť. Pri maľovaní je tento krok kľúčový.
Tmel
Skutočný problém vznikne, ak je na doske vidno malé chĺpky. Vtedy je jasné, že ste zabrúsili hlbšie, ako bolo potrebné. V takomto prípade je osud dosky už nezvratný. Keďže toto poškodenie neopraví žiaden tmel ani farba, sadrokartón jednoducho vymeňte. Ak je však sadrokartón poškodený iba nespozorovateľne, na poškodené miesto vylejte tmel a zapracujte ho do povrchu. Nezabudnite odstrániť všetky nerovnosti a bubliny. Maľovkou ich len zvýrazníte.
Syntetická farba
Najviac používaným riešením na spájanie rýh s murivom sú akrylové tmely. Problémom však je, že tie nereagujú dobre s farbami. Veľakrát sa tak stáva, že maľovka nedrží a praská. Dobrým riešením je syntetická farba, ktorú jednoducho nanesiete na tmel. Syntetická farba tak perfektne zapadne pomedzi maľovku a tmel. Farba dobre drží a pôsobí pekným čistým dojmom ako od profesionála.
Penetračný náter
Dôležitým krokom je penetračný náter. Farba bude vďaka nemu dobre držať. Veľa ľudí si myslí, že penetračný náter dokonale spojí materiál a spraví z neho sklo. Tento efekt je v skutočnosti nežiadúci. Ak by ste totiž dosiahli efekt skla, farba sa sem lepiť nebude. Nepoužívajte však penetračné nátery, ktoré máte doma. Využite radšej špecializovaný penetračný náter na sadrokartón. Náter vytvorte jednotný a čakajte kým dokonale zaschne.
Ak si myslíte, že farba sa vsiakne bez penetračného náteru rýchlejšie, ste na omyle. Riskujete tak vznik nových čiar a stôp od valčeka. Čím viac farby pridáte, tým budú stopy výraznejšie.
Maľovka
Pred maľovaním sa uistite, že penetračný náter uschol. Ak rozmyšľáte využiť bielu farbu, prečítajte si pozorne odporúčania výrobcu na balení. Začnite prvou riedenou vrstvou. Ďalšie dva nátery by mali byť čisté. Ak milujete žiarivé a sýte farby, pred aplikáciou zvoľte základný náter. Farbu najprv zmiešajte s penetrákom. Maľovanie prebieha úplne rovnako ako v iných prípadoch. Začnite od vrchnej časti až po spodok. Zároveň začnite čo najďalej od okna a postupujte smerom k oknám.
Ak si myslíte, že farba sa vsiakne bez penetračného náteru rýchlejšie, ste na omyle. Riskujete tak vznik nových čiar a stôp od valčeka. Čím viac farby pridáte, tým budú stopy výraznejšie.
Správne nástroje
Obviklím dôvodom prečo farba nedrží, je zlý výber náradia. Ak sa pripravujete maľovať na sadrokartón, určite zvoľte valček a štetce s krátkym vlasom. Na miesta s ťažšou dostupnosťou použite ploché štetce. Zlý valček môže pokaziť celý dojem.
Ak si myslíte, že farba sa vsiakne bez penetračného náteru rýchlejšie, ste na omyle. Riskujete tak vznik nových čiar a stôp od valčeka. Čím viac farby pridáte, tým budú stopy výraznejšie.
Maľujeme sadrokartón na strope
Najčastejšie maľované sadrokartóny sú stropné panely. Keď plánujete znížiť strop, sadrokartón je tým správným riešením. Byt alebo dom budú pôsobiť priestrannejším a vzdušnejším dojmom.
V prípade stropu je postup rovnaký. Okrem špár berte ohľad aj na zapracovanie šraubov a skrutiek. Ak používate tmel a následne ho brúsite, zabezpečte si veľa svetla. Každá chyba sa objaví na maľovke a následne na ňu budete pozerať ešte zopár rokov. Tak ako sme uvádzali, penetračný náter nechajte uschnúť. Farebný náter by mal byť rovnakého zloženia ako penetračný náter, inak farba nebude držať.
Ak po prvom nátery ostali na strope zvyšky farby, strop jemne prebrúste brúsnym papierom. Nasledujúci náter by sa mal na strope udržať lepšie a byť hladší. Farbu odporúčame natierať valčekom s krátkym vlasom alebo plochou štetkou. Riešenie so štetkou je síce zložitejšie a pracnejšie, ale nezabúdajte, že strop nemaľujete každý deň.
Pri maľovaní sa na strop pozrite z viacerých uhľov. Keď stojíte nad stropom, maľovka sa vám môže zdať bezchybná. Pozrite sa na ňu aj z iného uhla, prípadne z inej miestnosti. Kebyže objavíte farebné nedostatky, problém nastal v nedostatočnom brúsení, zlom nanesení penetračného náteru alebo z dôvodu zlého zachádzania s farbou.
Pamätajte, každý strop či stena sú iné. Každý má svoju vlastnú minulosť, ktorá ovplyvňuje aj vašu dnešnú prácu. Maľovanie je predsa umelecká práca. Ak sa vám nedarí dosiahnuť požadovaný efekt, nechajte materiál pracovať. Ako ste sa s maľovaním sadrokartónu popasovali vy?