Vzduchotechnika
Rekuperácia a Vzduchotechnika
Rekuperácia a Vzduchotechnika sa používajú na efektívne vetranie uzavretých priestorov. Ide o úsporné riešenie kvalitného ovzdušia v domácnosti, firme, alebo obchodných priestoroch. Takéto riešenie kvalitného ovzdušia je vhodným nie len pre nové byty a rodinné domy, ale aj pri rekonštrukcií existujúcich priestorov. Moderné rekuperačné jednotky spĺňajú
Rekuperácia a Vzduchotechnika
Rekuperácia a Vzduchotechnika sa používajú na efektívne vetranie uzavretých priestorov. Ide o úsporné riešenie kvalitného ovzdušia v domácnosti, firme, alebo obchodných priestoroch. Takéto riešenie kvalitného ovzdušia je vhodným nie len pre nové byty a rodinné domy, ale aj pri rekonštrukcií existujúcich priestorov. Moderné rekuperačné jednotky spĺňajú
Vzduchotechnika
Vzduchotechnika slúži na vetranie uzavretých priestorov. Na základe tlaku a tlakových rozdielov zabezpečuje prívod a odvod vzduchu z vetraného interiéru, preto sa najčastejšie používa v reštauráciach, administratívnych budovách ako aj rôznych komerčných priestoroch.
Rekuperácia
Rekuperácia predovšetkým komplexne rieši efektívne vetranie a nákladovosť na základe spätného získavania tepla, preto je najpoužívanejšia v bytových priestoroch, rodinných domoch.
Výhody rekuperácie a vzduchotechniky
Čistý a čerstvý vzduch vo vnútornom priestore
Šetrné voči prírode a vašej peňaženke
Nízka spotreba energie
Vysoká tepelná účinnosť (Účinne využitie tepla bez strát, až 90%)
V prípade rekuperácie jednoduchá inštalácia a kompaktnosť rozmerov
Tichá prevádzka
Jednoduché ovládanie a automatizácia
Prečo sa rozhodnúť pre rekuperáciu?
Dobrú kvalitu vzduchu doma zabezpečíte hľavne pravidelným vetraním. V teplejšom ročnom období nie je problém mať otvorené okno na vetračku počas vačšiny dňa. No v chladnejšom období to môže spôsobiť únik tepla z radiátora, čo má za následok vyšší účet za kúrenie.
Nedostatočné vetranie priestorov taktiež spôsobuje vlhkosť a vznik plesní. Zrazenú vodu možno vidieť najmä na spodnej časti okna.
Čerstvý vzduch je taktiež veľmi dôležitý pre kvalitu vášho spánku, no spánok pri otvorenej vetračke môže vážne ovplyvniť zdravie ľudí náchylných na prechladnutie.
Naše realizácie hovoria za nás, Pozrite si výsledky našej práce.
Funkcia vetrania a odvodu znečisteného vzduchu
Často sa nás pýtate
Akú silnú klimatizáciu potrebujem?
Na 10 m2 klimatizovaného priestoru je potrebný 1 kW chladiaceho výkonu. Je dôležité, aby jednotka, ktorú si chcete kúpiť, mala správny výkon vzhľadom na priestor, ktorý treba vychladiť alebo vykúriť.
Od čoho sa odvíja cena klimatizácie?
Cena klimatizácie a cena samotného vybraného klimatizačného zariadenia ovplyvňuje: * Vzdialenosť medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou * Spôsob inštalácie vonkajšej a vnútornej klimatizačnej jednotky * Počet prestupov cez murivo (betón, tehla, ytong,…) * Spôsob vedenia chladiarenských potrubí a kabeláže (do žľabu/zamurovať do steny) * Spôsob odvedenia kondenzátu * Spôsob a vzdialenosť napájania elektrickou energiou * Typ a funkcie klimatizačného zariadenia Pri všetkých typoch klimatizácie je však nutné myslieť na to, do koľkých miestností klimatizáciu potrebujeme a o akú veľkú miestnosť (či miestnosti) sa jedná.
Aké funkcie má klimatizácia?
Klimatizácie nevyužijete len na chladenie, vedia toho omnoho viac. Mnohé z nich majú aj množstvo inovatívnych funkcií ako: * kúrenie – využijete v prechodnom a zimnom období aj na vykurovanie * ovládanie klimatizácie mobilom cez WIFI – viete si nastaviť prostredníctvom smartfónu cez internet všetky fukncie ktoré vaša klimatizácia ponúka * aktívne čistenie vzduchu – čistenie vzduchu od vírusov, baktérií, prachu… * zvlhčovanie a odvlhčovanie vzduchu – umožňuje upraviť vlhkosť vzduchu v miestnosti
Kade budú viesť rozvody?
Pred každou montážou je nutné stretnutie so zákazníkom (alebo aspoň telefonický, resp. mailový kontakt). Na obhliadke sa so zákazníkom určí miesto umiestnenia vnútornej a vonkajšej jednotky a tak sa určí aj miesto kade budú vedené rozvody pre klimatizačnú jednotku. Ak staviate rodinný dom alebo prerábate váš byt a v budúcnosti budete rozmýšlat nad kúpou klimatizácie, odporúčame vykonať predprípravu.
Koľko energie spotrebuje klimatizácia?
Chladiaci/vykurovací výkon klimatizácie sa udáva vo watoch. Koľko elektrickej energie spotrebuje klimatizácia udáva elektrický príkon. Každá klimatizácia má štítok energetickej triedy, ktorá ich rozdeluje do tried od A po G. Efektivitu chladenia udáva koeficient COP/EER. Čím je koeficient vyšší, tým je samotné zariadenie úspornejšie a efektívnejšie. COP – Coefficient of Performance – koeficient využiteľnosti energie v režime kúrenia. Čím vyšší, tým úspornejší a výkonnejší. Podľa výšky koeficientu COP sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G. EER-Energy Efficiency Rating – koeficient využiteľnosti energie v režime chladenia. Čím vyšší, tým lepší (úspornejší a výkonnejší). Podľa výšky koeficientu EER sa klimatizácia zaraďuje do triedy energetickej účinnosti A až G, kde A je najúspornejšia.
Kde je najvhodnejšie umiestniť klimatizáciu?
Pri nesprávnom výbere umiestnenia klimatizačnej jednotky dochádza k strate efektívnosti. Klimatizáciu inštalujte do miestnosti, ktorá je obvykle najteplejšia a často sa v nej zdržiavate. Jednotka klimatizácie by mala byť v ideálnom prípade inštalovaná nad úrovňou hlavy. V prípade malých bytov obvykle postačí jedna vnútorná jednotka. Ak máte však členitý byt či dom s viac ako 2 miestnosťami, za zváženie stojí multisplitová jednotka.